Strona główna › Pytania TKO.07 › Pytanie 236
TKO.07 · pytanie #236
Bez obecności drużyny manewrowej może mieć miejsce
- Ajazda manewrowa pojazdów pomocniczych
- Bprzeprowadzanie manewrów na bocznicy
- Cjazda manewrowa dwóch wagonów pasażerskich z ludźmi
- Djazda manewrowa w kierunku bocznicy
Poprawna odpowiedź: A. jazda manewrowa pojazdów pomocniczych
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Jazda manewrowa pojazdów pomocniczych bez drużyny manewrowej w zasadzie jest okej według przepisów kolejowych i zasad bezpieczeństwa. Pojazdy pomocnicze, jak na przykład lokomotywy manewrowe, mogą same robić manewry na bocznicach czy w stacjach – to naprawdę ważne, żeby wszystko działało sprawnie i transport kolejowy się nie opóźniał. Na przykład, lokomotywa pomocnicza może przestawić wagony na bocznicę, bez potrzeby angażowania dodatkowego personelu co jest dużym plusem. W praktyce często takie manewry są zautomatyzowane, ale też wykonuje je przeszkolony personel, który ma odpowiednie uprawnienia. Fajnie, jeśli w takich sytuacjach jest dobra komunikacja i przestrzegane są wewnętrzne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, bo to redukuje ryzyko różnych nieprzyjemnych zdarzeń. Pamiętaj, żeby zawsze dbać o przeszkolenie pracowników do wykonywania manewrów bez nadzoru, bo to chroni przed zamieszaniem i zwiększa bezpieczeństwo całej operacji.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.