Strona główna › Pytania TWO.08 › Pytanie 146
TWO.08 · pytanie #146
Zęzy to
- Amiejsce składowania łańcucha kotwicznego.
- Bwzmocnienia konstrukcji poszycia kadłuba.
- Cnajniżej położone miejsce w ładowni, w którym zbiera się woda.
- Dkonstrukcyjne poziome wzmocnienia wręgów burtowych.
Poprawna odpowiedź: C. najniżej położone miejsce w ładowni, w którym zbiera się woda.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Zęzy to faktycznie najniżej położone miejsce w ładowni statku lub innego jednostki pływającej, gdzie naturalnie zbiera się woda powstała na skutek np. kondensacji, przecieków czy zalania. Z mojego doświadczenia, to niezwykle ważny element konstrukcji kadłuba – właśnie tam instalowane są pompy zęzowe, które mają za zadanie usuwać zebraną wodę i zapobiegać niebezpiecznemu wzrostowi poziomu cieczy pod pokładami. W praktyce, regularna kontrola stanu zęz oraz sprawności pomp to podstawa bezpieczeństwa eksploatacji jednostki. Taka procedura to już standard zarówno w żegludze śródlądowej, jak i morskiej. Moim zdaniem nie da się przecenić wartości zrozumienia, po co w ogóle są zęzy – to dzięki nim można w porę wykryć nawet drobne przecieki, które w dłuższej perspektywie mogłyby doprowadzić do poważnych problemów. Warto pamiętać, że w zęzach mogą się też gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia, więc dbanie o ich czystość to nie tylko kwestia wygody, ale i przepisów środowiskowych – odprowadzanie ścieków zęzowych musi się odbywać zgodnie z regulacjami MARPOL. Oprócz tego, podczas inspekcji stoczniowych czy przeglądów klasyfikacyjnych zawsze zwraca się uwagę na stan zęz i ich szczelność. To jest taki trochę zapomniany, ale jednak kluczowy punkt na mapie statku.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.