Strona główna › Pytania AUD.01 › Pytanie 100
AUD.01 · pytanie #100
W okresie postprodukcji należy
- Anagrać postsynchrony.
- Bnapisać treatment.
- Cnagrać play-backi.
- Dzakupić nośniki obrazu.
Poprawna odpowiedź: A. nagrać postsynchrony.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Nagrać postsynchrony to jedno z kluczowych zadań w okresie postprodukcji filmu czy programu telewizyjnego. W praktyce chodzi o ponowne nagranie dialogów przez aktorów już po zakończeniu zdjęć – często w profesjonalnym studiu dźwiękowym. Czasem na planie nie da się uzyskać wystarczająco czystego dźwięku, bo na przykład przeszkadza hałas techniczny, warunki pogodowe albo po prostu głosy aktorów są słabo słyszalne. Postsynchron to ratunek w takich sytuacjach. Jest to bardzo powszechna praktyka nie tylko w dużych produkcjach, ale też przy reklamach czy krótkich formach. Co ciekawe, w niektórych krajach (np. we Włoszech) postsynchronizacja dialogów stała się wręcz normą i cała ścieżka dialogowa jest dogrywana w studiu. Technicznie po nagraniu głosów w postprodukcji montażysta dźwięku synchronizuje nowe nagrania z obrazem – czasami wymaga to dużo pracy, żeby ruchy ust i dźwięk do siebie pasowały. Dobrym standardem branżowym jest, by postsynchrony były wykonywane dopiero po tzw. picture locku, czyli ostatecznym zamknięciu montażu obrazu. Z mojego doświadczenia to zadanie wymaga nie tylko precyzji, ale i sporej cierpliwości. Każdy, kto pracował przy profesjonalnej postprodukcji dźwięku, dobrze wie, ile czasu można spędzić na dopracowywaniu tej jednej sceny, w której dialog był nagrany na zewnątrz, a przeleciał akurat samolot. Warto pamiętać, że dobrze zrobiony postsynchron potrafi zupełnie odmienić odbiór filmu – po prostu brzmi lepiej, naturalniej, a widz nie zwraca uwagi na technikalia.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.