Strona główna › Pytania EKA.04 › Pytanie 691
EKA.04 · pytanie #691
Prawo do wzięcia urlopu na żądanie przysługuje osobie zatrudnionej na podstawie umowy
- Ao dzieło
- Bagencyjnej
- Czlecenia
- Do pracę
Poprawna odpowiedź: D. o pracę
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Urlop na żądanie przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę. Z Kodeksu pracy wynika, że każdy pracownik może wykorzystać ten urlop, ale musi poinformować szefa z wyprzedzeniem. To bardzo ważne, bo pozwala pracownikom lepiej zarządzać swoim czasem, żeby na przykład móc zająć się chorym członkiem rodziny lub załatwić pilne sprawy. Takie prawo pomaga w znalezieniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. W innych krajach też stosuje się urlop na żądanie, co jest uznawane za dobry standard i przyczynia się do większej satysfakcji i lojalności pracowników. Myślę, że to naprawdę istotne rozwiązanie w dzisiejszych czasach.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.