Strona główna › Pytania GIW.11 › Pytanie 44
GIW.11 · pytanie #44
Odpady ze wzbogacania rud miedzi są gromadzone w
- Aosadnikach terenowych.
- Bosadnikach stożkowych.
- Czbiornikach przesypowych.
- Dzbiornikach wyrównawczych.
Poprawna odpowiedź: A. osadnikach terenowych.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpady ze wzbogacania rud miedzi, czyli tzw. osady poflotacyjne albo szlamy, gromadzi się właśnie w osadnikach terenowych. To są ogromne konstrukcje ziemne, nazywane też zbiornikami odpadów poflotacyjnych lub potocznie „stawami osadowymi”. Moim zdaniem trudno sobie wyobrazić bezpieczne i technicznie sensowne zagospodarowanie takich ilości odpadów gdzieś indziej, bo podczas flotacji i innych procesów powstają setki tysięcy, a nawet miliony ton materiału rocznie. Osadniki terenowe buduje się w miejscach oddalonych od głównych zabudowań czy ujęć wody, uszczelnia się je i zabezpiecza, żeby nie skażały środowiska. Co ciekawe, w Polsce jednym z najbardziej znanych takich obiektów jest Żelazny Most. Z mojego doświadczenia, przy projektowaniu osadników terenowych zawsze kluczowe jest uwzględnienie kwestii hydrotechnicznych, ochrony przed przenikaniem szkodliwych substancji do gruntu oraz możliwości rekultywacji w przyszłości. To rozwiązanie jest zgodne z normami branżowymi oraz przepisami środowiskowymi – osadniki służą zarówno do składowania, jak i do stopniowego odwodnienia osadów. Oczywiście, w nowoczesnych zakładach coraz większy nacisk kładzie się na odzysk wody z tych osadników oraz na minimalizację powierzchni zajmowanej przez odpady. Osadniki terenowe to w praktyce podstawa gospodarki odpadami w górnictwie rud miedzi, zupełnie nieporównywalna do zbiorników wyrównawczych czy przesypowych, które mają zupełnie inne zastosowanie.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.