Strona główna › Pytania MOT.05 › Pytanie 1269
MOT.05 · pytanie #1269
Z układu wydechowego samochodu wydobywa się znaczna ilość białego dymu. Możliwą przyczyną tego zjawiska może być
- Anieprawidłowe ustawienie zapłonu.
- Buszkodzenie uszczelki głowicy silnika
- Czablokowany filtr powietrza.
- Dzbyt duża ilość paliwa wtryskiwanego.
Poprawna odpowiedź: B. uszkodzenie uszczelki głowicy silnika
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Uszkodzenie uszczelki głowicy silnika jest jedną z najczęstszych przyczyn wydobywania się białego dymu z układu wydechowego. Tego rodzaju dym zazwyczaj jest wynikiem przedostawania się płynu chłodniczego do cylindrów silnika. W sytuacji, gdy uszczelka głowicy ulega uszkodzeniu, ciśnienie w silniku może wpływać na to, że płyn chłodniczy, który powinien krążyć tylko w obiegu chłodzenia, dostaje się do komory spalania. W efekcie przy mieszaniu się z paliwem i powietrzem, tworzy białą parę, która jest wydobywana przez układ wydechowy. W praktyce, diagnozując problem, warto również sprawdzić poziom płynu chłodniczego oraz obserwować, czy nie ma śladów oleju w chłodnicy. Utrzymanie uszczelki w dobrym stanie jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania silnika oraz uniknięcia kosztownych napraw. Standardy branżowe zalecają regularne inspekcje oraz wymianę uszczelek podczas większych przeglądów technicznych, aby zapobiec problemom z silnikiem.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.