Strona główna › Pytania TKO.02 › Pytanie 12
TKO.02 · pytanie #12
Na podstawie fragmentu instrukcji Ie-12 określ, które urządzenie podlega przeglądowi 1 raz na rok. <br><br> <table>Częstotliwość podstawowych zabiegów konserwacji i przeglądów urządzeń srk<thead><tr><th scope="col">§§ in-strukcjiIe-12 (E-24)</th><th scope="col">Nazwa urządzeń i wyszczególnienie wykonywanych robót</th><th scope="col">Urządzeniaczynne</th><th scope="col">Urządzeniawyłączone zeksploatacjiw zakresie§ 84</th><th scope="col">Uwagi</th></tr></thead><tbody><tr><td colspan="5"></td></tr><tr><td>59</td><td>Konserwacja kontrolerów położenia iglic</td><td>1raz/1mies.</td><td></td><td></td></tr><tr><td>60</td><td>Przegląd kontrolerów położenia iglic</td><td>1raz/3mies.</td><td>-</td><td></td></tr><tr><td>61</td><td>Konserwacja układów kontroli niezajętości torów i rozjazdów</td><td>1raz/mies.</td><td>-</td><td>3</td></tr><tr><td>62</td><td>Przegląd układów kontroli niezajętości torów i rozjazdów (wio-sną i jesienią)</td><td>1raz/6mies.</td><td>1raz/rok</td><td>3</td></tr><tr><td>63</td><td>Przegląd szaf torowych (kontenerów)</td><td>1raz/3mies.</td><td>1raz/rok</td><td></td></tr><tr><td>64</td><td>Przegląd dławików torowych</td><td>1raz/rok</td><td>1raz/rok</td><td>3</td></tr><tr><td>65</td><td>Konserwacja nastawnicy, pulpitu nastawczego i planu świetl-nego</td><td>1raz/mies.</td><td>-</td><td></td></tr><tr><td>66</td><td>Przegląd nastawnicy, pulpitu nastawczego i planu świetlnego</td><td>1raz/rok</td><td>1raz/rok</td><td></td></tr><tr><td>67</td><td>Konserwacja urządzeń sbl</td><td>1raz/mies.</td><td>-</td><td></td></tr><tr><td rowspan="3">68</td><td>Przegląd i pomiary kontrolne urządzeń sbl, w tym:</td><td></td><td>1raz/rok</td><td>5</td></tr><tr><td>Dla sbl bez bezzłączowych układami kontroli niezajętości</td><td>1raz/3mies.</td><td>-</td><td></td></tr><tr><td>Dla sbl z bezzłączowymi układami kont. niez. V 140 km/h</td><td>1raz/mies.</td><td></td><td></td></tr><tr><td>69</td><td>Konserwacja elektromagnesu shp</td><td>1raz/mies.</td><td>-</td><td></td></tr><tr><td>70</td><td>Przegląd elektromagnesów shp</td><td>1raz/6mies.</td><td>-</td><td>3</td></tr></tbody></table>




- AUrządzenie 1.
- BUrządzenie 3.
- CUrządzenie 4.
- DUrządzenie 2.
Poprawna odpowiedź: A. Urządzenie 1.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Wybrałeś urządzenie, które rzeczywiście podlega przeglądowi raz na rok, zgodnie z instrukcją Ie-12. Na zdjęciu numer 1 widzimy typową szafę torową (kontener), która jest kluczowym elementem infrastruktury srk – mieści urządzenia sterujące, zasilające czy zabezpieczające pracę systemów sygnalizacji i kontroli ruchu kolejowego. Zgodnie z tabelą z instrukcji, przegląd szaf torowych (kontenerów) przewidywany jest właśnie z częstotliwością 1 raz w roku dla urządzeń wyłączonych z eksploatacji oraz 1 raz na 3 miesiące dla czynnych. Praktyka pokazuje, że regularność tego typu przeglądów minimalizuje ryzyko awarii spowodowanych np. wilgocią, uszkodzeniem mechanicznym czy degradacją izolacji kabli. Moim zdaniem, takie przeglądy są często niedoceniane, a mają ogromny wpływ na niezawodność całego systemu sterowania ruchem kolejowym – zła kondycja szaf torowych nieraz była powodem trudnych do wykrycia usterek. W branży kolejowej podkreśla się, żeby nie zaniedbywać nawet teoretycznie prostych elementów. Warto też wiedzieć, że zgodność z harmonogramem przeglądów wynika nie tylko z przepisów, ale z wieloletnich doświadczeń i analizy statystyk awarii. Regularność i dokumentowanie tych czynności to podstawa dobrej praktyki technicznej.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.