Strona główna › Pytania SPL.02 › Pytanie 774
SPL.02 · pytanie #774
Konduktor zgodnie z Regulaminem Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt przez spółkę "PKP Intercity" powinien za wydanie biletu w pociągu TLK pobrać dodatkową opłatę od osoby <br><br> <table><tr><td colspan="2">REGULAMINPRZEWOZU OSÓB, RZECZY I ZWIERZĄTprzez Spółkę „PKP Intercity" Obowiązuje od dnia 19 marca 2013 r.</td></tr><tr><td colspan="2">§ 5. Sprzedaż biletów i innych dokumentów [...]</td></tr><tr><td colspan="2">9. Oprócz należności, o których mowa w ust. 8, konduktor pobiera opłatę za wydanie biletu w pociągu. Opłaty tej nie pobiera się: 1) od osoby: a) niepełnosprawnej lub o ograniczonej sprawności ruchowej – pod warunkiem okazania konduktorowi podczas zakupu biletu, dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność. Z obowiązku tego zwolnione są osoby z widoczną niesprawnością fizyczną (stałą lub czasową); b) która ukończyła 70 lat – pod warunkiem okazania dokumentu stwierdzającego wiek; na wydanym bilecie, konduktor zamieszcza adnotację w brzmieniu „osoba niepełn." lub „osoba pow. 70 lat"; c) rozpoczynającej przejazd w czasie, kiedy kasa biletowa jest nieczynna lub ze stacji, na której nie ma kasy biletowej;</td></tr><tr><td colspan="2">10. W pociągach TLK, podróżny bez ważnego biletu, obowiązany jest zgłosić się do konduktora w celu nabycia lub legalizacji biletu, przed lub niezwłocznie po wejściu do pociągu. Powyższe nie dotyczy osób, o których mowa w ust. 9 pkt 1 lit a-b.</td></tr></table>
- Aktóra ukończyła 70 lat — pod warunkiem okazania dokumentu stwierdzającego wiek.
- Bposiadającej dokument stwierdzający niepełnosprawność, która nie zgłosiła braku biletu niezwłocznie po wejściu do pociągu.
- Cktóra rozpoczynając przejazd pociągiem, nie zgłosiła braku biletu z powodu nieczynnej kasy biletowej.
- Do ograniczonej sprawności ruchowej poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Poprawna odpowiedź: C. która rozpoczynając przejazd pociągiem, nie zgłosiła braku biletu z powodu nieczynnej kasy biletowej.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź dotycząca pasażera, który rozpoczynając przejazd pociągiem, nie zgłosił braku biletu z powodu nieczynnej kasy biletowej, jest poprawna według regulacji zawartych w § 9 pkt 10 Regulaminu Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt Przez Spółkę "PKP Intercity". Zgodnie z tym przepisem, każdy podróżny, który wsiada do pociągu bez ważnego biletu, musi niezwłocznie zgłosić brak biletu, aby uniknąć dodatkowych opłat. W sytuacji, gdy kasa biletowa jest nieczynna, podróżny powinien udokumentować ten fakt, co może być zweryfikowane przez konduktora. W praktyce, takie podejście ma na celu zapewnienie sprawiedliwości i eliminację potencjalnych nadużyć. Warto pamiętać, że każdy pasażer ma obowiązek dbać o swoje prawa i obowiązki, tak aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Przykładem może być sytuacja, w której podróżny, będący osobą starszą, nie był w stanie zakupić biletu z powodu zamkniętej kasy, co powinno być respektowane przez personel pociągu. W takich przypadkach, odpowiednie zgłoszenie i dokumentacja są kluczowe dla uniknięcia dodatkowych opłat.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.